Kışın Çocuklar Nasıl Giydirilmeli

30 Eylül 2009

Kategori Genel

kisgiyim01

Kış Aylarında Çocuk Giyimi
Soğuk havaların gelmesiyle birlikte, anne-babalar gözü gibi korudukları çocuklarının üşümesi konusunda tedirgin olmaya başlarlar. Acaba bebeğimi dışarı çıkartsam mı? Çocuğumu üşütür müyüm? Doğru giydirebilecek miyim? gibi soruları düşünmeden edemezler. Hafif ve hareketlerini sınırlamayan yazlık giysilerden sonra kalın üst üste giyilen giysiler, şapkalar, eldivenler, atkılar, ayakkabılar çocuk tarafından oyun oynamayı zorlaştırır ve anne-baba-çocuk arasında giysi tartışmalarına neden olur.

Bebeklerde yağ tabakası henüz oluşmadığındankisgiyim02 vücut sıcaklıklarını tam dengeleyemezler. Kısa süreli de olsa soğukta kaldıklarında vücut sıcaklıkları hemen düşer.

Buyüzden ilk aylarda bebekler için gerekli önlemler alındıktan sonra dışarı çıkarılabilir, hava aldırılabilir veya gezmeye götürülebilir.

Yeni doğan bebeklerin bünyeleri çok daha zayıf olduğundan, rüzgar ve yağmur korumalı bir bebek arabasıyla ve bebeği sıcak tutacak ve rüzgar geçirmeyecek bir örtü ile dışarı çıkarılmalıdır.

kisgiyim08

Ayrıca, mümkün olduğu kadar soğuğun
az olduğu saatlerde ve kısa süreli olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğin giysilerini planlarken, her yerde ısınabileceği, onu rahat ve sıcak tutacak giysiler seçilmelidir.

Çocuğu kış aylarında, hem soğuktan etkilenmeyecek hem de normal vücut aktivitelerini yaparken terlemeyecek şekilde giydirmek için, uzmanlar annelere çocuğu kat kat giydirmelerini önermektedir.

Tek kat çok kalın bir giysi yerine, daha ince bir yapıda birkaç kat giysi soğuk havaya karşı daha iyi bir yalıtkanlık sağlarken, gerektiğinde de çıkarılarak çocuğun vücut ısısının aşırı artması engellenebilir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus da, bazı çocukların yün ve benzeri maddelere karşı aşırı hassas olduğudur. Yün ısıtıcıdır ama hassas ciltleri tahriş ettiğinden çocuğun cildine doğrudan temas eden kıyafetlerin %100 pamuklu olmasına özen gösterilmelidir.

kisgiyim05

Vücut ısısının büyük bir bölümü baş yoluyla kaybedildiğinden, dışarıda hava sıcaklığı eksili derecelerdeyse, mutlaka şapka giydirilmelidir.

Soğuk havaya ve sert rüzgarlara maruz kalan bebeklerin ve çocukların boyun bölgeleri, kulakları ve burunları donma tehlikesine karşı duyarlı olduğundan atkı da takılmalıdır. Ayrıca, minik ellerinin soğuk havada donmaması için,

hareketi engellemeyen ve kaba olmayan tek parmaklı veya normal bir eldiven tercih edilebilir.

Küçük çocukların özellikle parmak uçları, burun ve yanak dokuları soğuk çarpmasına duyarlıdır ve soğuk çarpması

kisgiyim03

durumunda çocuğun teni beyaz, sarı, gri arası bir renk alır ve beyaz lekeler oluşur.

Bu gibi durumlarda ısıtıcıya ya da kalorifere yaklaştırmayıp, doktora götürünceye kadar, donan bölgeye ılık hava üflemek, çocuğu bir battaniyeye sarmak ve ılık birşeyler içirmek gerekebilir.

Kışın bebeklerin ayaklarına çorapla birlikte yün
ya da benzeri patikler giydirilebilir. Karda ve yağmurda yürüyen çocuklar için, su geçirmeyen, dikişsiz ve ayağa tam oturan yalıtkan botlar seçilmelidir.

Soğuk ve ıslanmış ayaklar sadece çocuğu rahatsız etmekle kalmaz, kolaylıkla donma tehlikesi de yaratabilir. Ayrıca çocuğun ayağına pamuklu, terletmeyen ve çok kalın olmayan çoraplar giydirilmelidir.

kisgiyim04

Bebeklere kışın astronot giysilerine benzeyen tulum şeklindeki anoraklar, çocuklara ise bedenlerine uygun paltolar ya da montlar giydirilebilir.

Çok dar, ağır, kaşındıran, hareketi engelleyen, paltolar ya da anoraklar yerine hafif ve yalıtımlı malzemeden yapılmış olanlar tercih edilmelidir.

Bebeklerin ve çocukların kışlık giyisileri seçilirken; kolay giydirilip çıkarılabilen, bacaklarını ve kollarını kolayca içine alabilen, fermuarlı ve lastikli, boğazı sıkmayan, hareketleri kısıtlamayan, pamuklu ve müflonlu kumaşlardan yapılan, aşırı bol veya dar olmayan giysiler alınmalıdır.

Kaynak:evybaby

Be Sociable, Share!
Bu haber kere okunmuştur.

Yorumlar

Sen de Yorum Ekle